Instagram konu etiketi yasağından ( shadowban ) kurtulma yolları

Instagram konu etiketi yasağından ( shadowban ) kurtulma yolları
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 kişi oy verdi)
Ortalama puan: 5,00

Loading...

Her yeni bir algoritmada farklı özelliklere bürünen Instagram’da bazı gizli saklı özellikler de bulunmaktadır.

Instagram tarafından resmi olarak doğrulanmasa da kullanıcıların birçoğunun konu etiketi yasağı ile karşılaştığı bilinmektedir.

Bu yazımızda ise shadowban adı verilen konu etiketi yasağının bir diğer adı hashtagh engelinin ne olduğunu, nasıl kaldırılabileceğini ve kurtulma yollarından bahsedeceğiz.

Konu etiketi yasağı ( Shadowban ) nedir?

En çok karşılaşılan sorunlardan biri olan shadowban, gönderilerinizde kullandığınız etiketlerde görünmemenize verilen addır.

Örnek vermek gerekirse, https://www.instagram.com/p/Bw8yfhWAObQ/

bu gönderide #nevşehir #kapodokya #peribacalari gibi konu etiketlerini hedeflemişim.

#nevşehir konu etiketine tıklayan bir kişi benim gönderimi bu etikette göremez. Bu durumda ne kadar etiket atarsanız atın hiçbirinde görünmeyeceksiniz. Bu durumda ise erişimler ve beğeniler haliyle düşmüş olacak.

Konu etiketi yasağı yediğimi nasıl anlarım?

Bunu anlamak çok basittir. Gönderilerinize az kullanılan bir etiket seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ben kendi markam olan #simdiburadaolsak etiketleri üzerinde deniyorum. Başlıca gönderiler ve En yeniler sekmesi üzerinden en yenilere bakıyorum. Gönderim orada görünüyorsa sıkıntı yok demektir. Ancak hashtag’de fotoğrafım gözükmüyor diyorsanız o zaman bu sorunla karşı karşıya kalmaktasınız.

Bir diğer yöntem ise gönderileriniz üzerinde “İstatistikler” sekmesine tıklayabilir ve paylaşımın en çok nerede görüntülendiğine bakabilirsiniz. Anasayfa, Profil, Diğer, Konu etiketi veya Keşfet gibi sekmeler üzerinden verileri görebilir ve buna göre analiz edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise online shadowban test siteleri.

Shadowban test adlı uygulama ile konu etiketi yasağında olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz araç: https://triberr.com/instagram-shadowban-tester

Bu uygulama hashtag engeli sorgulamada en çok kullanılan araçlardan bir tanesi.

Username yazan yere kullanıcı adını yazınız ve sorgulama işlemlerini başlatınız.

Sorgulama sonrasında yeşil tik işareti yanıyorsa sorun yok demektir.

Ancak kırmızı işaretli uyarı geliyorsa konu etiketi yasağı yemişsiniz demektir.

Konu etiketi yasağının zararları nelerdir?

Her gönderide eğer sadece anasayfa ve profil ziyaretlerinden beğeni alacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Eğer paylaşımlar keşfete düşmüyorsa beğeni sayılarınız oldukça az olacaktır.

Bu nedenle düzgün konu etiketleriyle birlikte beğeni sayısını artırabilirsiniz.

Shadowban konu etiketi yasağı neden yenir?

Eğer paylaşımlarınızda hep aynı etiketleri kullanıyor veya ilgisiz etiketler seçiyorsanız Instagram topluluk kuralları gereği size yasak verebilir.

Bazı etiketler ise yasak yemenize neden olabilir. ( #likeforlike, like4like, like4follow, likeforfollow ) gibi.

Konu etiketi ( Hashtag) yasağı ne kadar sürüyor?

Yasağı yediğinizde 15 gün boyunca etiketlerde görünmezsiniz. İkinci veya daha fazla konu etiketi yasağı ise daha uzun sürebilir. Bu bir ay civarı kadar uzayabilir.

Shadowban’dan nasıl kurtulunur?

– Gönderilerinizde ilgili etiketler atmanız gerekmektedir. Fotoğraf veya video ne ile alakalı ise onları seçmeli ve kullanmalısınız.

Örnek;

Görselden de göreceğiniz üzere ben Peribacaları’dan bir paylaşım yaptım ve ilgili birkaç etiketi açıklama kısmına ekledim. Her postta böyle farklı etiketler kullanarak yasak yemenizi en aza indirebilirsiniz.

– Beğeni alabileceğinizi düşündüğünüz konu etiketlerini ilk yoruma yapabilirsiniz. Bu sayede konu etiketlerinde çıkma şansınız artarken yasak yemeniz de azalır.

– Son seçenek ise Instagram şikayet platformu.

Hesabım > Ayarlar > Yardım > Sorun Bildir > Bir Şey Çalışmıyor sekmesini kullanabilirsiniz.

Konu etiketi yasağı yediğiniz anda bu sekmeyi kullanarak sorunu dile getirebilirsiniz. Birkaç gün sonra yasağın kalktığını görebilirsiniz.

Instagram’da düzenli paylaşımlar yaparak kendinize ait hedef kitle oluşturabilir ve marka değerinizi artırabilirsiniz.

Bize shadowban hakkında yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

 


Seodershanesi.com kurucu ortağı. Uzun zamandır Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) konusunda ulusal haber sitelerine ve kurumsal sitelere hizmetler vermekte. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar.    Çalışkan: 🤓 Pozitif: 😌 Güleryüzlü: 😀

Yorumlar

 1. merhaba benim askeri sayfam var..1 hafta önce 2 videom akıştan kaldırıldı şimdi keşfet ve etiket engelim var bunun yanı sıra takipcimde sürekli düşüyor..Bu durumu nasıl düzeltebirim bana yardımcı olurmusunuz. teşekürler

  • Merhaba,
   Takipçileriniz genel olarak takibe takip olarak geldiyse gitmeleri normaldir. Her gün normal derecede takipçi kaybı da yaşanır zaten.
   Öte yandan konu etiketi ve keşfet yasağınız da mevcutsa en çok etkileşim aldığınız yerlerin önü kapanmış demektir. Yazımızda yazanları uygulayabilir ve bir müddet bekleyebilirsiniz.

 2. Benim sayfam önce yorum engeli ardından etiket engeli aldı. Yorum engelim düzeldi ancak etiket engelim 1 ayı geçmesine rağmen düzelmedi. Ne akdar daha sürer ki. Sorun kısmına da yazdım ancak bir çözüm olmadı.

  • Merhaba,
   Genel olarak en fazla 1 ay süreyi gördüm ben çevremden. Sorun devam ediyorsa şifrenizi vs değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Böyle yaparak da çözüme ulaşabilirsiniz. Denemenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir